שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

19058 חברים במועדון הקוסמים

משחקים ואינטרקטיב

איך בונים מופע קסמים לילדים

איך בונים רוטינה? רושמים את כל הקסמים על דף ומנסים למצוא ביניהם קשר או סיפור.

איך בונים מופע קסמים לילדים

עברת את כל השלבים הראשונים, התאמנת והשקעת והחלטת להופיע בפני קהל. מזל טוב! כן, גם ילדים הם קהל, קהל מורכב עם דרישות מיוחדות משל עצמו. יש קסמים שיעניינו ילדים יותר, יש דרך מתאימה להציג קסמים בפני ילדים, וגם טיפים שחשובים לכל מופע בפני קהל. קרא את כל אלה כאן עוד לפני שאתה מתחיל לתכנן את המופע, והבטח לעצמך מופע איכותי ומלהיב.
את המופע מומלץ לתכנן לקהל של 10-30 אנשים קטנים, ואת הקסמים להתאים לפי גודל הקהל. הקסמים שמושכים ילדים הם קסמים ויזואליים, ולכן מלבד בחירת הקסמים חשוב להקפיד על ססגוניות של האביזרים, התלבושות והתפאורה. במקרה של האביזרים, גם אם אינם ססגוניים מלכתחילה, אפשר לשפץ אותם, למשל לצבוע חבלים בספריי צבע. התלבושות לקוסם צריכות להיות מיוחדות מאוד ומרהיבות עין (בנוסף, לכל קוסם כדאי שתהיה גם תלבושת שחורה עם הרבה כיסים שהם הכרח מציאות לביצוע חלק לא-קטן מהקסמים). אחרי בחירת הקסמים כדאי לקבץ אותם לכמה רוטינות. רוטינה היא רצף של קסמים שמחבר ביניהם רעיון, סיפור או אביזר.
איך בונים רוטינה? רושמים את כל הקסמים על דף ומנסים למצוא ביניהם קשר או סיפור. מתחילים באחד הקסמים המוצלחים ומחברים לסוף שלו קסם נוסף, עד שהרוטינה מכילה שלושה-ארבעה קסמים. הנה דוגמא לבניית רוטינה:
רשימת הקסמים:
• חיבור שלושה חבלים קצרים לחבל אחד ארוך.
• גזירת חבל ארוך לשניים וחיבורו בחזרה.
• מתנדב בוחר קלף והחבל מזהה את הקלף וקושר אותו בתוך שקית נייר.
• קסם בקופסת גפרורים.
• טבעת עוברת מיד ליד.
• טבעת עוברת דרך מטפחת לקופסת גפרורים.
• קלף נעלם.
• מטפחת מחליפה הצבעים.

הרוטינה הראשונה תראה כך: נתחיל בשלושה חבלים המתחברים לחבל אחד ארוך, נגזור את החבל הנ"ל לשניים, נחבר אותו בחזרה ונגיש למתנדב. נבקש ממתנדב נוסף לבחור קלף ולזרוק אותו לתוך שקית נייר. נורה למתנדב שמחזיק את החבל להכניסו לתוך השקית, הקלף יצא קשור על החבל. נעלים את הקלף ונבקש מהמתנדבים לחזור למקום יחד עם תשואות הקהל. מה שמחבר את הרוטינה הזו הוא האביזר, חבל שהוא כביכול קסום. כל קסם ברוטינה מלווה כמובן בדיבורים ובבדיחות, אפשר גם להתפעל מיכולותיו המופלאות של החבל או לייחס לו אישיות וכוח רצון משל עצמו. בואו ונסו למצוא רוטינה נוספת שאפשר לבנות מתוך הרשימה הזו, ופרסמו אותה בפורום.
לפי המדידה שלי, אורך הרוטינה בדוגמא הוא 7-8 דקות. במופע ממוצע מציג הקוסם 5-7 רוטינות, כלומר פחות או יותר 50 דקות של קסמים בלי מחיאות הכפיים (!) ובלי הדיבורים בין רוטינה לרוטינה. כדי ליצור מבנה מסודר בכל משך זמן המופע, התחילו עם רוטינת פתיחה ורוטינת סיום, כשביניהן הרוטינות הולכות ומתקצרות, מרוטינות מורכבות וארוכות לרוטינות קצרות ומשעשעות. על רוטינות הפתיחה והסיום להיות המוצלחות והמיוחדות ביותר, כי בדך כלל הן מה שהקהל יזכור. מטרת רוטינת הפתיחה היא לחמם את הקהל ולהוכיח לו שאתם קוסמים טובים באמת. רוב הקוסמים מבצעים רוטינות אלה כרוטינות מוזיקליות, כלומר רוטינות שמוזיקה מובילה אותן במקום דיבור.
איך בונים רוטינה מוזיקלית? בוחרים אוסף של קסמים ויזואליים ופשוטים שאין צורך להסבירם במילים, למשל פרחים מחליפי צבע, שולחן זז, כדור מרחף וכדומה. מתאימים לקסמים קטע מוזיקלי שמתאים להופעה ומנסים לחבר את הקסמים למוזיקה ולמצוא להם סדר הגיוני. חשוב להקפיד שאורכו של כל קסם לא יעלה על 20 שניות ואלמנט ההפתעה יגיע במהירות, ולכן רוטינות אלה הן בדרך כלל קצרות יותר ונמשכות עד חמש דקות. מאוד חשוב להתאמן על שפת הגוף ועל מיומנות מקסימלית שיתנו לקהל להרגיש שהמוזיקה מובילה את הקסמים ולא אתם.
מלבד המיומנות והביצוע הנהדרים שודאי כבר רכשתם, חשוב להשקיע בדרך העברת הקסמים – הקהל בא למופע כדי להנות, ותפקידכם להעביר את הקסם בצורה קומית ומשעשעת. חלק מהכנת המופע הוא לחשוב מה לומר ומתי, ומה יהיו תגובות הקהל על אלה. טריק נחמד הוא לא לתת לקהל לחשוב שאתם בשליטה, אלא להעמיד פני מופתעים מהקסם. לפעמים, לצורך הזה כדאי להכין את הקהל להתרחשות אחת ולבצע אחרת, למשל להסביר שתעלימו את הפרחים ולמעשה להחליף להם את הצבע. במקרה של קהל ילדים מומלץ לשתף אותם בכל הקסמים ולגרום להם להרגיש שהם עצמם גרמו לקסם ולא רק הקוסם.
לסיכום, סדר המופע הססגוני צריך להיות כדלקמן: קטע פתיחה מוזיקלי קצר שכולל קסמים מדליקים ומתואמים עם המוזיקה, רוטינות ארוכות שמתחלפות לאט לרוטינות קצרות ופשוטות יותר, ולבסוף קטע מוזיקלי מיוחד ויוצא דופן (הרי כך יזכרו אותך). על כל הקסמים, ובמיוחד הקסמים ברוטינות הפתיחה והסיום להיות ויזואליים במיוחד. בנוסף, עליך להציג אותם בצורה קומית ומעניינת שתשתף גם את הקהל. אל תחשוש להציג גם את עצמך במהלך המופע, במיוחד בפתיחה ובסיום, כדי לוודא שכולם יזכרו אותך גם אחרי שהמופע יסתיים.

התראה
חדשות האתר
וידאו חשף: הקוסם לא ביצע מעשה מגונה בילדה
סרט וידאו שצילם אביה של ילדה, ואמור היה להוכיח כי בוצע בה מעשה מגונה על ידי קוסם שהופיע בפניה, גרם לשופט להחליט כי לא ביצע את המיוחס לו, לכאורה. שופט בית משפט המחוזי בתל אביב, ציון קאפח, קבע היום (א') כי הסרטון "מכרסם באופן משמעותי ביותר ואף בלשון המעטה באירוע בו נטען המעשה המגונה עד כדי איון האירוע לחלוטין".
קורס חדש בקורס קסמים מקצועי
זיגי הקוסם, אלוף ישראל לשנת 2012 מלמד קסמים באתר מועדון הקוסמים. לפרטים נוספים לחץ כאן
מחירים חדשים בחנות קסמים של האתר
הורדנו את המחירים של המוצרים, היכנסו לחנות הקסמים ותופתעו בעצמכם.
מועדון הקסמים הישראלי
האתר נפתח מחדש!!!
ללא תשלום - ללא תשלום 
עזרו לנו לפרסם את האתר ברשת החברתית שלכם
כתבות קסמים

מתענינים בקסמים?
למגוון כתבות בנושא קסמים לחץ כאן.

יניב לוי הקוסם

לחצו כאן לאתר הבית של יניב הקוסם.